Ömer Faruk KURAL

Yılbaşı ve Noel Kutlamak Günah mıdır? Caiz midir?

  • Konu Hakkında ;

ÖNCELİKLE YILBAŞI İLE İLGİLİ VİDEO YUKARIDADIR. AŞAĞIDA YAZILMIŞ OLAN YILBAŞI HAKKINDAKİ BİLGİLER YUKARIDAKİ YILBAŞI VİDEOSUYLA AYNIDIR. TAVSİYEM VİDEOYU İZLEMENİZ YÖNÜNDEDİR. 🙂 DİLERSENİZ DE OKUYABİLİRSİNİZ.

Başta bu videoyu hazırlama amacım tamamen insanları bilgilendirmek amaçlıdır. Bazı incelikleri içerdiğinden ötürü önyargısız bir şekilde sonuna kadar izlenmesi lazımdır.

Çoğumuzun özellikle Müslüman genç kardeşlerimizin aklına takıldığı Yılbaşı ve Noel kutlamalarının Müslümanlarca kutlanmasının günah olup olmadığı sorusu yönündedir.

Öncelikle Yılbaşı ile Noel farklıdır. Zira Noel kutlamaları her yıl 25 Aralık’ta yahut 6 Ocakta Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan Bayramıdır. Hristiyanlar genellikle pratik amaçlı kutlamalarını Noel Tatiliyle Yılbaşı Tatilini birleştirerek yapmaktadırlar.

Şimdi asıl meseleye dönelim. Müslümanların bu bayramları kutlaması günah mıdır?

Öncelikle bu konu ince ayrıntılara giren bir konudur ancak şöyle ki; kesinlikle bu bayramları kutlamak caiz değildir. Zira onlar gibi eğlenmek, partilerine gitmek, çam kesip evi çam ağacıyla süslemek ve onlara benzemek maksadıyla bu tür girişimlere başvurmak kesinlikle günahtır. Zira burada bir benzeme ve özenme söz konusudur. Buda dinimizce caiz değildir.

Din kitaplarında Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer.

Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde binlerce değil milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hristiyan ülkelerinde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli ve Hristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesine özel hindi yenmemelidir. Zira bu güne özellikle hindi yenirse mekruh olur. Yani haram olmamakla birlikte yapılmaması gereken dinimizce hoş olmayan bir durum olur. Bu yılbaşı gecesinde, gayrı Müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

Her zaman neler alınıyorsa onları almakta kesinlikle bir sakınca yoktur. Kısacası bu geceye ayrı bir önem verilmemelidir.

Yalnızca Hristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün batıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur.

Noel’i kutlamak asla caiz değildir yalnızca bir zaruret olursa caiz olur. Mesela devletlerarası protokollerde zaruret zorunluluk olduğu için bu gerekçeyle kutlamak caiz olur.

Ayrıca aradaki ince çizgiye ve inceliğe dikkat etmek lazımdır! Yani Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslüman kardeşine yeni bir yılın insanlığa ve Müslümanlar için hayırlı olmasını Allah’tan dilemek kesinlikle günah değildir. Aynı şekilde Facebook gibi sosyal ağlarda bu gibi yeni yılın hayırlı olmasını dilemek yahut Müslüman kardeşinin yılbaşını kutlamak için “yeni yılın kutlu olsun” diyene “seninki de kutlu olsun” şeklinde cevap vermek asla günah değildir. Bu inceliği bilmemiz gerekir.

Evet, Yeni yılımızın yüreği güzel tüm insanlar ve Müslümanlar için hayırlı olmasını Yüce Allah’tan diliyorum.

Buradaki bilgiler dini kaynaklardan ve ansiklopedilerden alınarak hazırlanmıştır.

Bu videoyu lütfen başkalarının da bilgilenmesi için paylaşınız. Ayrıca bu videoyu izlediğiniz için can-ı gönülden teşekkür ederim.

Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun.

Hazırlayan ve Sunan
Ömer Faruk KURAL

 

Benzer yazılarEtiketler : , , , , , ,

Sen de Yorumla!