Üzüntüden Kurtulmanın Yolları

Üzüntüden Kurtulmanın Yolları

Bazen öyle bir ana denk geliriz ki; Çevremizden yada kendi içimizde

Üzüntüsüz yaşam

Üzüntüden Kurtulmanın Yolları

n kaynaklı üzüntüye düşeriz. Bu üzüntüden nasıl kurtuluruz diye düşünüp, üzüntüden çıkmanın yollarını ararız. İşte bu durumda geçmek bilmeyen üzüntü halinde ne yaparsak en kısa sürede üzüntüden kurtuluruz? Yada içimizde oluşan boşluktan nasıl kurtuluruz ve o boşluğu nasıl doldururuz?

Öncelikle şu ayetle makaleme başlamak istiyorum. “Gevşemeyin, üzülmeyin; eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersiniz.” (Ali İmran Süresi 139.Ayet)”

İnanç insanı yüceltir ve inançlı insan olumlu ve olgun düşünür. İman gönülden inanmak demektir ve Yüce Allah’a gönülden inanan kimse başına gelen her şeyden her sıkıntıdan sonra bir hayır geleceğini ve her şeyde bir hayır olduğunu düşünerek Allah’a tevekkül eder. Bu şekilde çevre faktörlerden gelen sıkıntılar yada içten gelen sıkıntılardan kaynaklı üzüntünün boşa olduğunu düşünür ve her zorlukta bir kolaylık olduğu düşünerek sıkıntıdan kurtulur. Bizim bu yüzden bu durumda kendimize prensip edineceğimiz ayet “Şüphesiz her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır (İnşirah Süresi 5. Ayet)” olmalıdır.

Şüphe ve vesvese insanı olumlu düşünmeden uzaklaştırır ve pimpirikli hale getirir. Olan bir şey varsa bunu çevreden duyarak yada kendi içinde büyüterek olan şeyi olandan daha büyük hale getirir. Pireyi deveye çevirmek gibidir bu durum. Bu durumdan kurtulmanın yolu bakış açısını değiştirmekle olur. Buda düşüncelerini değiştirmek yani olumsuz düşünmek yerine olumlu düşünmekle olur.

Her anın tadını çıkarmaya çalışın ama yaşadığınız her anın hatta bazen hastalığın bile tadını çıkarın. Eğer yaşadığınız anın tadını çıkarmıyorsanız kendinizi sorgulayın. Mesela ilkbaharda papatyaların kokusunu koklamaya çalışın bu insanı rahatlatır. Kışın ise yağmur kokusunu, son baharda yaprak ve toprak kokusunu… Yazın ise denizin ve kumsalın kokusunu koklayın… Ve yaşadığınız her anın her dakikanın değerini bilin ve şunu iyi bilelim üzüntüyle geçirdiğimiz günlerde geçecek, üzüntüsüz geçirdiğimiz günlerde geçecek ve bir gün ömür son bulacak. Önemli olan madem yaşıyoruz yaşadığımız her anın değerini bilelim ve her an üzüntüsüz yaşamaya dikkat ve özen gösterelim çünkü en önemlisi budur. Hayatı dolu dolu yaşayalım ve bu şekilde yaşamaya söz verelim kendimize.

Hareketli olalım canlı olalım, her anımız ilkbahar canlılığı gibi olsun. Klişe gelecek belki ama spor yapalım yada yürüyelim hatta mümkünse bisiklet sürelim… Aktivite yapmaktan kaçınmayalım ama kendimizi çok yoracak şeylerde yapmayalım. Hareket etmek ve hareketli olmak vücuda ve zihne dinçlik katar ve egzersiz esnasında vücutta salgılanan endorfin hormonuyla üzüntülü anımız birden son verir ve mutluluk hissi başlar.

Evet, Allah’tan hepimize olumlu düşünme ve üzüntüsüz yaşam dilerim. Sizlerde üzüntüden kurtulmanın yolları adlı makalemde, üzüntüsüz yaşamaya dair eklemek istediğiniz önerileriniz var ise yorum yaparak bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz. Hayat paylaştıkça daha güzel hale gelir 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.