Uzm. Dr. Can Acıpayam ile Fotoğraflarım | Ömer Faruk KURAL

Ömer Faruk KURAL

Uzm. Dr. Can Acıpayam ile Fotoğraflarım

 • Konu Hakkında ;

UZM.DR. CAN ACIPAYAM İLE FOTOĞRAFLARIM

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji bölümünde Dr. Can Acıpayam ile Fotoğraflarım

 

Uzm.Dr. Can Acıpayam Ablam ile benim birinci Fotoğrafım Tarih:1 Aralık 2011
Uzm.Dr. Can Acıpayam Ablam ile benim ikinci Fotoğrafım   Tarih:1 Aralık 2011

 

Doktorlar ile Tüm Fotoğraflarım İçin Tıklayınız!

Benzer yazılarEtiketler : , , , ,
Yorumlar(21)
 1. ceren Nisan 18, 2013

  merhaba ben 8.sınıf öğrencisiyim ve fen ve teknoloji öğretmenim kalıtsal hastalıklar konusunda bir proje görevi verdi.malesef röpörtaj yapmam gerekiyor ama hastanenize bir türlü gelemiyorum size soracağım birkaç sorum olacak eğer cevaplarsanız çok mutlu olurum.Bu ödevi yetiştiremezsem sıfır alabilirim ayrıca sınıfımızdanda bir hastanız var.

 2. ceren Nisan 18, 2013

  1.sorum KALITSAL HASTALIK NE DEMEKTİR (LÜTFEN CEVAPLARSANIZ ÇOOK SEVİNİRİM)

 3. ceren Nisan 18, 2013

  3.sorum akraba evlilikleri kalıtsal hastalıkları nasıl etkiler ❓

 4. ceren Nisan 18, 2013

  4.sorum talasemi (akdeniz anemisi)hastalığının tipleri nelerdir

 5. ceren Nisan 18, 2013

  Talasemi ne kadar sık görülmektedir?

 6. ceren Nisan 18, 2013

  talasemi majörün belirtileri ve tedavi yöntemleri neleredir?

 7. ceren Nisan 18, 2013

  ORAK HÜCRELİ ANEMİ NEDİR?

 8. ceren Nisan 18, 2013

  ORAK HÜCRELİ ANEMİNİN KLİNİĞİ NASILDIR?

 9. ceren Nisan 18, 2013

  ORAK HÜCRELİ ANEMİ TEDAVİSİ NASILDIR?

 10. ceren Nisan 18, 2013

  sorularımı ceveaplarsanız çok sevinirim

 11. admin Nisan 18, 2013

  Kalıtsal hastalık ya da bozukluklar ise kusurlu genlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasından kaynaklanır. Bir canlının büyümesi, gelişmesi ve yaşamını sürdürmesi için gerekli bilgileri taşıyan kalıtım birimlerine gen denir. Genler DNA’ dan (deoksiribonükleik asitten) yapılmıştır ve hücrenin “yönetim merkezi” olan çekirdeğin içinde, kromozom denen incecik ipliksi yapıların üzerinde ufak boncuklar gibi yan yana dizilmiştir. Bir insanın her hücresinde 46 kromozom ve yüz binlerce değişik gen bulunmaktadır. Yeni doğan bir bebek genlerini kalıtım yoluyla ana babasından alır. Eğer bütün genleri normalse, yani sağlıklı bir insanda bulunması gereken özellikleri taşıyor ve hepsi üstüne düşen görevi eksiksiz yerine getirebiliyorsa bebek sağlıklı doğacaktır.

  • admin Nisan 18, 2013

   Ama bazı bebeklerde, anneden ya da babadan gelen genlerin biri ya da birkaçı kusurlu olabilir. Bu durumda vücuttaki bazı etkinlikler bu bozuk genlerin aktardığı yanlış bilgiye göre yönlendirileceğinden bebekte kalıtsal bir bozukluk ya da hastalık ortaya çıkar. Birçok ülkede yaklaşık her 30 bebekten birinde kalıtsal bir hastalık ya da bozukluk söz konusudur ve bu hastalıkların tam anlamıyla tedavisi bu zaman için olanaksızdır. Ama, bu alanda çalışan genetik mühendisleri bozuk genleri normal genlerle değiştirmenin yollarını arıyorlar. Bu arada kalıtsal hastalıklardan birçoğu ameliyatla, ilaçlarla ve çeşitli uygulamalarla denetim altına alınarak hasta çocukların yaşamlarını normal olarak sürdürmeleri sağlanabiliyor.

 12. ceren Nisan 19, 2013

  peki teşşekür ederim ama proje ödevim için izminizde gerekli isminizi öğrenebelirimyim??

 13. ceren Nisan 21, 2013

  peki siz doktormusunuz ??

  • admin Nisan 21, 2013

   Ceren hanım ben doktor değilim, aksine bir hastayım 4 sene Adana Balcalı hastanesinde tedavi gördüm ve doktorlarımla fotoğraf çekildiğimi üstteki fotoğraftan da dahi belirtmişim. Ancak size verdiğim bilgiler tamamen sağlam kaynaklı (tıp&sağlık) sitelerinden alınıp size aktarılmıştır. Proje ödevi hakkında Fen ve teknoloji dersi öğretmeninize gerekli ödevi yaptığınızı ve tıp sitelerinden araştırdığınızı da söyleyebilirsiniz. Eğer bir doktor ile röportaj yapmanız gerçekten gerekiyorsa lütfen sitelerden değil bu konular hakkında bilgili profesör veyahut uzman bir doktorun yanına gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuzun vereceği (Eğer yeni bir yöntem ve buluş çıkmamışsa) cevaplar aynı olacaktır. Öğretmenize saygılar. Sağlıklı günler dileriz.


Sen de Yorumla!

En Son Yorumlar
R. Alanı
Youtube Kanalıma Abone Olun :)

En Son Yorumlar