Sevgililer Günü Kutlamak Günah mıdır?

Soru: Sevgililer Günü nü kutlamak günah mıdır?

Cevap: İsterseniz video ile izleyebilirsiniz cevaplı bir şekilde isterseniz de aşağıda verilmiş cevabı okuyabilir siniz!

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=fi_8pWJ7BkE

 

Sevgililer Günü nü kutlamak günah mıdır?
Evet çok büyük bir günahtır.

İslâm ümmetinin ilk âlimleri bunun üzerinde ittifak etmişlerdir.

İslâm’da bayramların iki tane olduğuna, bunların da Ramazan bayramı ile Kurban bayramı olduğuna delâlet etmişlerdir.
Bu bayramların dışında, ister herhangi bir şahıs ile olsun, ister bir topluluk ile olsun veyahut da isterse herhangi bir anlam ifade eden bir bayram olsun, bütün bunlar, dinde sonradan çıkarılan bayramlardır.
Müslüman’ın bu bayramları kutlaması, onları kabul etmesi, bu bayramlarla sevinç duyması, bu bayramların kutlanmasına herhangi bir yolla yardımcı olması, asla caiz değildir.
Çünkü bu davranış, Allah’ın çizdiği sınırları aşmaktadır.
Kim de Allah’ın çizdiği sınırları aşarsa, nefsine zulmetmiş olur.
Eğer kâfirlerin bayramlarından olması sebebiyle sonradan çıkarılan bir bayrama katılırsa, günah üstüne günah kazanmış olur.
Çünkü bu davranışta onlara benzeme, onlara sevgi ve dostluk besleme söz konusudur.
Allah Kur’an-ı Kerîm’de mü’minleri, kâfirlere benzemekten, onlara sevgi ve dostluk beslemeyi şiddetle yasaklamıştır.

Peygamber efendimiz (s.a.v) hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:

“Her kim, bir topluluğa benzerse (onların giyindiği gibi giyinirse, gittiği yolda giderse ve onların işlediği fiilleri işlerse, günah ve sevap bakımından) o da onlardandır.”

Sevgililer Günü, bu hadis-i şerifi andıran cinstendir. Çünkü bu bayram, putperest Hıristiyanlığın bayramlarından birisidir. Bu sebeple Allah Teâlâ’ya ve âhiret gününe îmân eden bir Müslüman’ın, Sevgililer Günü’nü kutlaması veya onu kabul etmesi veyahut da bu gün vesilesiyle birisini tebrik etmesi kendisine helâl olmaz. Aksine Müslüman’ın, Allah’ın ve Elçisi Muhammed (s.a.v)’in emirlerine icâbet ederek bu günü kutlamayı bırakması, Allah’ın gazabını ve cehennem azabını gerektiren sebeplerden uzak durması gerekir.

Aynı şekilde Müslüman’ın, bu sevgililer günü için yiyecek ve içecek hazırlaması, alış-veriş yapması, bir şey üretmesi, hediye vermesi, mesaj veya mektup yollaması veyahut da ilan vermesi gibi şeylerle bu veya buna benzer, dinen haram kılınmış olan bayramların kutlanmasına yardımcı olması kendisine haramdır.
Çünkü bütün bunlar, günah, düşmanlık, Allah’ın ve Elçisi Muhammed (s.a.v)’e isyan üzerinde yardımlaşmak ve işbirliği yapmak demektir. Oysa Allah bu konuda şöyle buyurmuştur:

Müslüman’ın, her durum ve şartlarda, özellikle de fitne ve fesadın çok olduğu  zamanlarda, Kur’an-ı kerime ve Rasûlullah efendimiz (s.a.v)’in sünnetine sıkı sıkıya bağlanması gerekir.

Yine, Müslüman’ın, kendilerine gazap olunan Yahudilerin, sapıklığa uğramış Hıristiyanların, Allah’ın azamet ve gücünden korkmayan ve İslâm ile gurur duymayan fasıkların sapıklıklarına düşmemek için zeki ve dikkatli olması gerekir.

Yine, Müslüman’ın, hidâyet talep etmesi ve bu hidâyet üzerinde sâbit kılması için Allah’a sığınması gerekir. Zira Allah’dan başka hidayete erdirecek ve O’ndan başka hidâyet üzerinde sâbit kıldıracak hiç kimse yoktur.

Sevgililer günü ve buna benzer anneler günü babalar günü sadece bir güne sığdırılmamalıdır. Sadece bugün için eşlerinize veyahut gayri meşru yolda olmayan nikahlı sevgilinize bugüne özel sevgi gösterilmemelidir. Bugün ve her zaman sevgi gösterilmelidir! Sevgiliniz varsa eşiniz varsa bir gün için hatırlayıp sevmeyin ömür boyu hatırlayıp sevin ve hediyeleşin.

Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun

Sevgililer Günü Kutlamak Günah mıdır?” için 10 yorum

 1. 👿 😈 :mrgreen: 👿 😈 😈 🙂 🙂 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈 😈

 2. hocam çok haklısınız.zaten bizim dinimizde bu hurafelere yer yok.ama bazı insanlar kutluyor ALLAH affetsin onları 😛 😉

  1. O bazı insanların neredeyse çoğu dini iyi bilmedikleri için kutluyorlar halbuki bizim dinimizde her zaman hediyeleşmeyi ve sevgimizi korumamızı ve birbirlerimize yardımcı olmamızı emrediyor. ALLAH hepimizi affetsin günahlardan ve hurafelerden uzak eylesin inşallah. Yorumunuz için teşekkürler. Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun inşallah.

  1. Öncelikle sorunuz için teşekkür ediyoruz, Doğum günü, sevgililer günü anneler babalar gibi vb. günler dinde sonradan çıkartılan günler olduğu için bu gibi günlere özel hediye almak mekruhtur. Ancak, gayri meşru olmayan şeylerde eğlenmek sohbet etmek vb. güzel etkinlikler yapmak haram değildir aksine iyi bir şeydir. Hediye almak eğlenmek gibi şeyler yine gayri-meşru yolda olmadıktan sonra her zaman iyidir ve caizdir. Peygamber efendimiz’in (Hediyeleşin, çünkü hediye, aradaki muhabbeti artırır.) [Beyheki] bu hadisi şerifinde bizlere hediyeleşmeyi teşvik etmiştir.

  1. Pınar hanım, doğum gününde hediye almak günah değildir aynı zamanda kutlamakta günah değildir. Çünkü ilk olarak Müslümanlar doğum günü kutlamışlardır. Hristiyanlar bu adeti Müslümanlardan öğrenerek onlarda kutlamaya başlamışlardır. Yanlış anlaşılmayı önlemek maksadıyla şu bilgileri vermekte fayda görüyorum. Doğum günü yahut evlilik yıl dönümü gibi günler ibadet değildir adettir. Ancak burada batılıların ve Hristiyanların çıkartmış olduğu ibadet saydıkları bayramlar örneğin; Yılbaşı kutlamak gibi ve batılıların çıkartmış olduğu Sevgililer günü vb. gibi günleri kutlamak günahtır çünkü bu durumda batılılara özenmiş ve onları taklit etmiş sayılıyoruz. Buda asla caiz olamaz.
   Sorunuz için ben teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.