Mangonun faydaları ve yararları hakkında tüm bilgiler | Ömer Faruk KURAL

Ömer Faruk KURAL

MANGONUN FAYDALARI VE YARARLARI

  • Konu Hakkında ;

MANGONUN FAYDALARI VE YARARLARI

Mangonun faydaları ve zararları nelerdir ve hangi hastalıklara iyi gelir?


1-
Bu meyve içerdiği vitaminler nedeniyle sinirler için, cilt ve saçlar için çok yararlıdır.

2- Mango potasyum, lif ve kuvvetli bir anti-oksidan deposudur.

3- İçerdiği C vitamini, E vitamini ve demir böbreklere oldukça faydalıdır!

4- İçerdiği A vitamini Kanı temizler, Sindirimi hızlandırır, Asitli yiyecekleri nötralize eder.

5- Olgunlaşmış mango gerçekten oldukça faydalıdır.

6- Mangoda ki ana gıda maddesi şekerdir, bilindiği üzere şekerin beyin fonksiyonlarını hızlandırıcı etkisi uzmanlar tarafınca kanıtlanmıştır.

7- Ayrıca tartarik asit ve malik asite ilave az miktarda sitrik asitte bulunur. Bu asitler vücut tarafından kullanılır ve vücudun alkali kaynaklarını koruyabilmesine yardımcı olur.
8- Olgunlaşmamış mango erkekleri, sıcağın ve kavurucu rüzgârların zararlı etkilerine karşı korur.

9- Sıcak kül üzerinde pişirilen mango su ve biraz şekerle karıştırılıp bir içecek hazırlanırsa, bu sıcak çarpmasına karşı çok etkili bir tedavi yöntemidir.

10- Ham mangonun üzerinde biraz tuz serpip yemek yaz aylarında aşırı terleme sonucu oluşan tuz ve demir kaybını azaltır.

11- Tropikal iklim meyvesi olan mango, içerdiği yüksek C vitamini yönünden, kan dolaşımını rahatsızlıklarında özellikle tedaviye yardımcıdır.

Mango nerede ve nasıl kullanılır?
1-
Kesmeden önce Mangoları yıkayınız. Mangonun etli kısmı ortasındaki çekirdeğe sıkı bir şekilde birleşiktir. Çekirdeğine mümkün olan en yakın yerden boylamasına kesiniz.

2- Çekirdeğini çıkartıp kabuğunu soyarak kullanım amacınıza uygun bir şekilde doğrayınız. Çok olgun Mangoların kabuğunu bıçakla boylamasına izler gibi yapıp muz soyar gibi geriye soyabilir ve meyveyi çekirdeğine kadar boylamasına dilimleyerek kullanabilirsiniz..

3- Ayrıca ortadan ikiye kestiğiniz mangonun etli kısmını bıçakla kabuğuna zarar vermeden baklava dilimi şeklinde çizip kaşıkla kabuğundan ayırabilirsiniz.
4- Taze olarak tüketilmesinin yanı sıra,meyve salatalarında, meyve suyu olarak, kokteyllerinizde, pasta yapımında ve süslemelerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca, yemeklerinize aroma ve lezzet katmasının yanı sıra, dondurma ve sos yapımında da kullanabilirsiniz.

Mangonun Özellikleri ve tarihçesi nedir?

Dünya tropikal ikliminde meyvelerin kraliçesi olarak da bilenen bu meyve, dış yapısı ve kesildiğinde ortaya çıkan mükemmel kokusu ile her zaman ilgi odağı olmayı başarmıştır. Tropikal iklim meyvesi olan mango, ağacındayken 30 °Cnın altında olan sıcaklıklarda verim vermez. Yeşil mango içerdiği yüksek C vitamini yönünden, kan dolaşımını rahatsızlıklarında özellikle tedaviye yardımcıdır.

Mango nerede yetişir?

Orta ve Güney Amerika, Asya ve Afrika ülkelerinde üretilmektedir.

Mango içindeki besinlerin değeri nelerdir?

Mango gelişiminin bütün evrelerinde kullanılabilen bir meyvedir. Yeşil ya da olgunlaşmamış mango olgunlaştıkça glikoza, sakaroza ve maltoza dönüşen nişasta içerir. Bu nişasta mango olgunlaşmasını tamamlayınca tamamen kaybolur. Yeşil mango zengin bir pektin kaynağıdır. Fakat çekirdek oluşmaya başladıkça pektin yavaş, yavaş kaybolmaya başlar.

100 gr. Mangonun içerdiği besin değerleri şunlardır:. Resme tıklayarak tam orjinal bir şekilde görebilirsiniz!

Gördüğünüz gibi mangonun faydaları ne kadar da çoktur ve güzeldir. Bize düşen sağlığımıza bakıp Allah’ın yarattığı her meyveyi ve bitkiyi bilgili bir şekilde tüketip hamd-ü senalar etmektir. Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun inşallah.

Benzer yazılarEtiketler : , , , , , , , ,

Sen de Yorumla!
R. Alanı
Youtube Kanalıma Abone Olun :)