"Tüm Peygamberler" Kategorisindekiler

Hz. İlyas

Hz. İlyas Beni İsrail’e gönderilen peygamberlerden, Musa aleyhisselâmın dinini insanlara bildirmek için Allah-ü teâlâ tarafından vazifelendirildi. Hazret-i Musa’dan sonra Beni İsrail kavmine gönderilen peygamberlerin hepsi Tevrat’ın hükümlerini unutan, yerine getirmeyen insanlara bunları bildirmek için gönderildi. Beni İsrâil, o zaman Şam ve civarındaki dağınık küçük devletler hâlinde yaşıyordu. Çünkü Yûşâ bin Nûn, Şam kıtasını fethedip, Beni İsrâil’e taksim etmişti. […]

Hz. Hızır

Hz. Hızır İbrahim aleyhisselâmdan sonra yaşamış bir peygamber veya veli. Avrupa ve Asya kıtalarına hâkim olan Zülkarneyn aleyhisselâmın askerinin kumandanı ve teyzesinin oğludur. İsminin, Belkâ bin Melkan, künyesinin Ebü’l-Abbâs olduğu ve soyunun Nûh aleyhisselâmın Sam isimli oğluna dayandığı bildirilmiştir. Bâzıları da Hızır aleyhisselâmın İsrâil oğullarından olduğunu söylemiştir. Hızır lakabıyla meşhur olmasının sebebi, kuru bir yere […]

Hz. Harun

Hz. Harun İsrâil oğullarına gönderilen peygamberlerden. Hazret-i Musa’nın ana-baba bir büyük kardeşidir. Babasının ismi, İmrân bin Yasher’dir. Soy itibarıyla Yâkûb aleyhisselâmın oğullarından Lâvi’ye dayanır. Mısır’da doğdu. Mûsâ aleyhisselâmdan üç sene önce Tûr-i Sinâ’da vefât etti. Hârûn aleyhisselâm, İsrâil oğulları üzerine firavun’un ve Kıbtilerin zulüm ve baskılarının arttığı sırada doğdu. Çocukluğu ve gençliği Mısır’da geçti. Mûsâ […]

Hz. Musa

Hz. Musa İsrâil oğullarına gönderilen peygamberlerden. Peygamberler içinde üstünlükleri olan ve kendilerine ”ulü’l-azm” denilen altı peygamberin üçüncüsüdür. Allah-ü teâlâ ile konuştuğu için, ”Kelimullah” denilmiştir. Beni İsrâil’e gelmiştir. Yakup aleyhisselâmın soyundandır. Harun aleyhisselâmın kardeşidir. Babasının ismi İmran’dır. Annesinin ismi Nüceyb veya Naciye veya Yuhâbil’dir. Hazret-i Yusuf’tan sonra, Mısır’da, İsrâil oğulları iyice artıp çoğaldı. Bunlar hazret-i Yakup […]

Hz. Şuayb

Hz. Şuayb Medyen ve Eyke ahalisine gönderilen peygamber. İbrahim aleyhisselâm veya Sâlih aleyhisselâmın neslindedir. Soyu anne tarafından Lût aleyhisselâmın kızına ulaştığı ve Eyyûb aleyhisselâmla teyze oğulları oldukları rivayet edilmiştir. Musa aleyhisselâmın kayınpederidir. Kavmine güzel söz söylemesi, tatlı ve tesirli hitab etmesi sebebiyle kendisine Hatib-ül-enbiyâ (peygamberlerin hatibi) denildi. İnsanlara İbrâhim aleyhisselâma bildirilen dinin emir ve yasaklarını […]

Hz. Eyyüp

Hz. Eyyüp İsrâil oğullarına gönderilen peygamberlerden.Hazret-i İshâk’ın oğlu Iys’ın neslindendir.Kendisine yedi kişi îmân etti.Yüz kırk sene yaşadı.Sabrı ile insanlık tarihinde darbımeselle anılan Eyyûb aleyhisselâm,Kur’ân-ı kerîmde zikredilmiştir.   Eyyûb aleyhisselâmın çok mal ve serveti ile oğlu vardı.Sürü sürü hayvanları,bağları ve bahçeleri bulunuyordu.Şam civarında Beseniyye mevkiindeki çiftliklerinde binlerce insan çalışırdı.Fakat servetinin çokluğu onu Allah yolundan alıkoymadı.Eyyûb […]