Karpuzun Faydaları, Karpuz nasıl seçilir, Karpuz nasıl tüketilir? | Ömer Faruk KURAL

Ömer Faruk KURAL

Karpuzun Faydaları

  • Konu Hakkında ;

Karpuzun Faydaları ve Yararları

Karpuzun Faydaları nelerdir ? Yaz sıcağında en lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuzun kanser çeşitlerine karşı olan tedaviedici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğu bildirildi.

Karpuzun, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içerdiğini belirten uzmanlar, içerdiği yüksek potasyumun da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve bağırsak kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.


Karpuz nasıl seçilmeli?

1-Uzmanlar, yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri bulunan karpuzun tüketilmesi için olgunlaşmış olmasına özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

2-Tatlı ve sulu, olgun bir karpuz seçmek için kabuğunun renginin parlak değil mat olmasına ve tırnağınızla hafifçe kazıdığınızda yeşil kısmının kolayca çıkmasına, toprağa oturan kısmının renginin açık sarı olmasına, beyaz veya yeşil olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, eğer kesmece karpuz alacaksanız içinin renginin parlak kırmızı, çekirdeklerinin de koyu kahverengi veya siyah renkte olmasına dikkat edilmesini istedi.


Karpuzun faydaları nelerdir?

1-Karpuz çok iyi bir idrar söktürücüdür.
2-Vücuttaki atık maddeleri, bağırsakları ve kanı temizler.
3-Kalbi koruyucu etkisi de vardır.Karpuzun içeriğinde bulunan yüksek potasyum ve Beta Karoten maddesi sayesinde kalp krizine karşı koruyucu özelliğe sahiptir

4-Karpuz, soğuk algınlığına iyi gelir
5-Cinsel gücü arttırır.
6-Vücuda zindelik, serinlik ve ferahlık verir.

7-Börekleri çalıştırarak böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.
8-Kemik gelişimini de destekler.
9-Karpuzu aç iken tüketmek, içerdiği yararlardan azami şekilde faydalanmanızı sağlayacaktır.
10-Laykopen maddesi ise antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlara bağlanmasını engeller. Laykopen, doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemli besinlerden biridir.


Karpuz nasıl tüketilmeli?

1-Olgunlaşmış karpuz taze olarak yenir.
2-Karpuzun keleklerin den ise turşu yapılır.
3-Bala zencefil katılıp karpuzla yenirse balgamı söker.

4-Karpuzdan en iyi şekilde faydalanmak için yemeklerden önce ve mümkün olduğunca kabuklarının iç kısmı ile birlikte yemek daha faydalıdır.

 

Karpuzun faydaları gördüğünüz gibi çok güzeldir. Yazın sıcak aylarında tüketmemiz hem lezzetli hemde sağlığımız acısından çok faydalıdır. Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun inşallah.

Benzer yazılarEtiketler : , , , , , , , ,

Sen de Yorumla!
R. Alanı
Youtube Kanalıma Abone Olun :)