Hazreti Zülkifl (a.s) | Ömer Faruk KURAL

Ömer Faruk KURAL

Hz. Zülkifl

  • Konu Hakkında ;

 

 

     
Hz. Zülkifl İsrâiloğullarına gönderilen peygamberlerden. Peygamberliği kesin olarak belli olmayıp, âlimlerin ekserisi peygamber olduğunu söylemişlerdir. Asıl ismi Bişr olup, lakâbı Zülkifl’dir. Elyesâ aleyhisselâmdan sonra, kızmadan sabır göstererek dinin emir ve yasaklarını İsrâiloğullarına bildirmeyi üzerine aldığı, kefil olduğu içim kefâlet sâhibi mânâsında Zülkifl denilmiştir. Elyesâ aleyhisselâmın amcasının oğludur. İsrâiloğullarına Mûsâ aleyhisselâmın dininin emir ve yasaklarını tebliğ etmiştir.

Allahü teâlânın İsrâiloğullarına gönderdiği peygamberlerden Elyesâ aleyhisselâmın eceli gelip vefâtı yaklaşınca Allahü teâlâ rûhunu kabz edeceğini vahiyle bildirdi ve ”Mülkünü, İsrâiloğullarından gece sabaha kadar ibâdet eden, namaz kılan, gündüzleri oruç tutan ve insanlar arasında kızmadan hükm edecek birine ver.” buyurdu. Bu peygamber kendisine verilen emri İsrâiloğullarına bildirdi. Aralarıda bir genç kalkıp: ”Bu işe ben kefil olurum, üzerime alırım.” dedi. Peygamber o gence; ”Bu kavmin içinde senden daha büyükleri var, sen otur.” dedi. Sonra ikinci defâ aynı teklifi yaptı o genç yine ”Kefil olurum.” dedi. Üçünce defâ aynı teklif tekrarlanınca cevap veren yine o genç oldu. Bunun üzerine Elyesâ aleyhisselâm, onun yerine halife bıraktı. Bu genç Bişr idi. Bu sebeble o gence Zülkifl lakâbı verildi.

Bu genç aldığı vazifeyi eksiksiz olarak yerine getirmek için çalişırken İblis (Şeytan) onu kıskandı ve bu vazüfeyi yaptırmamak için çeşitli hilelere baş vurdu. Fakat bu genç İblisin hilelerine aldanmadan aldığı vazifeyi eksiksiz yerine getirdi. Bu hâlinde dolayı Allahü teâlâya şükür etti.

Allahü teâlâ Zülkifl aleyhisselâma peygamberlik vazifesi verdi. Zülkifl aleyhisselâm Mûsâ aleyhisselâmın dininin emir ve yasaklarını insanlara bildirdi. Tevrât’ı okuyup hükümlerini yerine getirdi. Tebliğ vazifesini hakkıyla yerine getirdikten sonra Şam beldelerinden birinde vefât etti.

Kur’ân-ı kerimin Enbiyâ sûresi: 85-86. âyet-i kerimelerinde, Sâd sûresi: 48. âyetinde Zülkifl aleyhisselâmla ilgili haberler verilmektedir.

 
İlgili Peygamberlerden Kur’an-ı Kerim’de adı geçenlere Aşağıdan Bakınız..

 

1. Hz. Adem (a.s)

 

2. Hz. İdris (a.s)

 

3. Hz. Nuh (a.s.)

 

4. Hz. Hûd (a.s)

 

5. Hz. Salih (a.s)

 

6. Hz. İbrahim (a.s)

 

7. Hz. İsmail (a.s)

 

8. Hz. Lût (a.s)

 

9. Hz. İshak (a.s)

 

10. Hz. Yakûb (a.s)

 

11. Hz. Yusuf (a.s)

 

12. Hz. Eyyûb (a.s)

 

13. Hz. Şuayb (a.s)

 

14. Hz. Musa (a.s)

 

15. Hz. Harun (a.s)

 

16. Hz. Davut (a.s)

 

17. Hz. Süleyman (a.s)

 

18. Hz. Zülkifl (a.s)

 

19. Hz. İlyas (a.s)

 

20. Hz. El-Yesâ (a.s)

 

21. Hz. Yunus (a.s)

 

22. Hz. Zekeriya (a.s)

 

23. Hz. Yahya (a.s)

 

24. Hz. İsa (a.s)

 

25. Hz. Muhammet (s.a.v)

 

İlgili Bunlardan başka Kur’an-ı Kerîmde isimleri geçen fakat peygamber olup olmadıkları hakkında kesin bilgi olmayanlar vardır ki; bunlar da şunlardır: Aşağıdan bakınız

 

26- Hz.Üzeyir (a.s)

 

27- Hz.Lokman (a.s)

 

28- Hz.Zü’lkarneyn. (a.s)

 
İlgili Birde Kur’an’da ismi geçmeyip ama Peygamberlerden duyduğumuz olan Peygamberler vardır Aşağıda bakınız..

 

29-Hz. Şit (a.s)

 

30.Hz. Hızır (a.s)
Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun..


Benzer yazılarEtiketler : , , , , , , , , ,
Yorumlar(1 )

Sen de Yorumla!
R. Alanı
Youtube Kanalıma Abone Olun :)