Hadis-i Şerif 2 | Ömer Faruk KURAL

Ömer Faruk KURAL

Hadis-i Şerif 2

  • Konu Hakkında ;

2 – Ebu Sa’îd İbnu Mâlik İbni Sinân el-Hudrî (radıyallahu anh) hazretleri demiştir ki: “Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular: “Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten çıkacaktır.”

Ebu Sa’îd der ki: “Kim (bu ihbarın ifade ettiği hakikatten) şüpheye düşerse şu ayeti okusun: “Allah şüphesiz zerre kadar haksızlık yapmaz…” (Nisa, 40).

Tirmizî Sıfatu Cehennem 10, (2601).  Tirmizî hadis için “sahihtir” demiştir.
Açıklama: Kalbinde zerre kadar iman bulunan kişi hata yapsa da hatalarına istiğfar çeker tövbe eder. Şüphesiz Allah’ta Hz. Ademin tövbesini nasıl kabul ettiyse tüm insanlarında tövbesini ömrünün sonunda bile olsa kabul eder.  Allah, sizin tövbenizi kabul etmek istiyor. Şehvetlerine uyanlar ise sizin büyük bir sapıklığa düşmenizi istiyorlar. NİSÂ SÛRESİ (27) Öylece zerre kadar iman bulunan bir insan elbet hatalarına tövbe eder ve o hatayı yapmamaya çalışıp namazlarını terk etmez. Öylece ateşten çıkarılmış ve cennete konulmuş olur! Allah bizlere zerre kadar da olsa imanlı eylesin inşallah. Bizleri imansızlardan sakındırsın bizler dünyada ki bir soğuk’a nasıl dayanamıyor isek ateşe nasıl dayanamıyor isek güneşte kalmaya nasıl dayanamıyor isek Cehenneme nasıl dayanacağız? Allah bizleri imansızlardan eylemeyip hatalarımıza istiğfar çekmeyi nasip eylesin. (Amin) Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun inşallah.

Benzer yazılarEtiketler : , , , , , ,
Yorumlar(4)

Sen de Yorumla!
R. Alanı
Youtube Kanalıma Abone Olun :)