Eriğin Faydaları


ERİĞİN FAYDALARI VE YARARLARI

Eriğin faydaları nelerdir ve hangi hastalıklara iyi gelir?

1-Araştırmalar, menopoz öncesi döneminde yaşanan kemik erimesine karşı günde 10 tane kuru erik tüketiminin kemikleri güçlendirdiğini ve osteoporoz riskini azalttığını göstermektedir.

2- Florida Eyalet Üniversitesi Bilim adamları kuru eriğin kemik erimesine karşı diğer kuru meyvelerden daha etkili olduğunu belirtiyorlar. Araştırmada 55 yaşındaki bir grup kadın 1 yıl boyunca günde100 gram kuru erik tüketmiş ve süre sonunda kadınların kemiklerinde osteoporoz etkisinin çok daha az görüldüğü saptanmıştır.

3- İnsanlar üzerinde yürütülen klinik bir çalışmada, menopoz döneminde kadınlara 3 ay boyunca kurutulmuş erik verilmesiyle serum kemik sağlığı göstergesi değerleri, toplam ve kemiğe özgün alkali fosfataz ve insüline benzeri büyüme faktörü-I değerlerinde olumlu gelişmeler tespit edilmiştir.

4- Yapılan birçok çalışma kara erik, karadut, yabanmersini, kara üzüm ve nar gibi meyvelerin akciğer, prostat, karaciğer ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisinin olabileceğini göstermiştir.

5- Mor ve kırmızı erik kabuğu, kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Erik, vücuda zarar veren oksijen radikallerinin yıkıcı etkilerini önleyen klorojenik asit ve neoklorojenik asit adlı iki fenolü içerir.

6- İngiltere’de yapılan araştırmaya göre erik, yabanmersini, böğürtlen gibi mor renkli meyvelerin düzenli tüketilmesi  Alzheimer, multipl skleroz, kanser ve kalp hastalıklarına karşı direnç kazandırmaktadır. Manchester Üniversitesi bilim adamları, bu meyvelerin içinde bulunan polifenol adlı maddenin, sindirim sistemi bozuklukları sebebiyle hücrelerin zarar görmesine neden olan demirin kötü etkilerini engellediğini de  belirtmişlerdir.


 

Erik nasıl bir meyvedir?

Erik içeriğindeki maddelerle çok sayıda hastalığa karşı koruma sağlar. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerdedir.

 

Erik nasıl tüketilir?


1-Erik, taze meyve ve kurutularak olarak yenmesinin yanısıra gibi komposto, reçel, pekmez, marmelât şeklinde de tüketilmektedir.

2-Ülkemizde en bilinen erik türleri can erik, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryanidir.

3-Canlı yeşil görünümlü, sert, sulu ve lekesiz erikler tercih edilmelidir.

4-Besin değeri bakımından kurutulmuş erik, taze eriğe göre daha yüksek besin değerindedir.

 

Erik nerelerde yetişir?

Erik yaz aylarında yetişen bir meyvedir. Ülkemizin hemen, hemen her bölgesinde yetişir. Birçok çeşidi mevcut olan eriğin en çok bilinenleri can eriği, papaz eriği ve Japon eriğidir. Eriğin anavatanı Anadolu’dur. Dünyaya Anadolu’dan yayılmıştır.

Erik besin değerleri nelerdir?

100 gr. taze eriğin içerdiği besin değerleri şunlardır:
66 kalori; 0,5 gr. protein; 17,8 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; eser miktarda yağ; 0,4 gr. lif; 17 mgr. fosfor; 18 mgr. kalsiyum; 0,5 mgr. demir; 2 mgr. sodyum; 299 mgr. potasyum: 9 mgr. magnezyum; 300 IU A vitamini; 0,08 mgr. B1 vitamini; 0,03 mgr. B2 vitamini; 0,5 mgr. B3 vitamini; 0,05 mgr. B6 vitamini; 0.6-0.9 mcgr. folik asit; 4-6 mgr. C vitamini ve 0,7 mgr. E vitamini.

Kuru eriğin besin değerleri tazesine göre daha fazladır. Ayrıca pişirilmeden yenmesi daha yararlıdır; kompostosu ya da hoşafı yapıldığında vitamin değerleri düşer, ama içine şeker katıldığından kalori ve karbonhidratı artmaktadır.

 

Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun


Eriğin Faydaları” için 2 yorum

  1. Teşekkürler Ömer eriğin bu kadar faydalı olmasına çok şaşırdım meğer yaradılmış olan herşeyde bir hayr varmış… 🙂

    1. Rica ederim Sevgi ablam, evet dediğin gibi Cenab-ı Hakkın yarattığı her şeyde fayda vardır. Yorumun için teşekkür ederim. Allah’a emanet ol inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.