Ömer Faruk KURAL

Dünyanın Enleri 2

 • Konu Hakkında ;

DÜNYANIN ENLERİN 40DAN SONRAKİ DEVAMI AŞAĞIDA VERİLMİŞTİR 40 DAN ÖNCEKİLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN41.Dünyanın En büyük pizzası:  Dünyanın en büyük pastasını yaparak 2007 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Alanyalı aşçılar, bu kez de dev pizza yapmak için kolları sıvadı. 
42.Dünyanın En uzun saçlısı:  Yukarıdaki resimde fakat nerede yaşadığı konusunda ve adı nedir araştırmalarda bulamadım!  
43. Dünyanın En uzun dilli kadını:  Amerikalı Chanel Tapper neredeyse 10 santimetrelik diliyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı
Houston’da yaşayan Chanel Tapper, 9.7 santimetrelik dili sayesinde “dünyanın en uzun diline sahip kadını” unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.  
44.Dünyanın En uzun ayak tırnaklısı:  Dünyanın en uzun ayak tırnaklarına sahip olan Louise Hollis ayak tırnaklarını korumak için parmaklarını açıkta bırakan yüksek topuklu terlikler giyiyor. Hollis’in ailesi haftada iki gün ayak tırnaklarına bakım yapmak için yardıma geliyor. Bu tırnaklar için her hafta bir şişeden fazla oje harcanıyor..
43. Dünyanın En büyük ağacı:  General Sharmen Yeryüzünde yaşayan en hacimli varlık, Sequoia Ulusal Parkında (Kaliforniya, ABD) bulunan85 metreyüksekliğindeki kaliforniya sekoyasıdır.”General Sherman” adı verilen bu ağacın gövdesinin çapı 24.32 metredir. Odunundan 5 milyar adet kibrit yapmak mümkündür. Yaprakları mavimsi yeşil olan bu ağacın kızılkahverengi kabukları yer yer61 cm. kalınlığındadır. 1968 de yapılan resmi açıklamada bu ağacın ağırlığı 2030 ton olarak belirtilmiştir. Yaklaşık 2000 yaşında olan General Sherman, dünyanın en büyük ağacı olarak kabul edilmektedir. Toplam hacmi mavi bir balinadan 10 kat büyüktür. General Sherman en büyük Sekoya olmasına karşın, en yaşlı olanı değildir. Bazı Sekoyalar yaklaşık 3200 yaşında. Ancak, General Sherman hala genç biri gibi büyümeye devam ediyor.
 44.Dünyanın En uzun sakallısı:  Bu adam 2.3 metre sakalı ile Guinness rekorlar kitabındaki en uzun sakallı adam ünvanına sahip.
 45. Dünyanın En uzun bıyıklısı: ↑ Dünyanın en uzun bıyıklı adamı bir türk adıda Muhammed Raşid Türk 62 yaşında bıyıklarının boyu 1 metre 60 cm bu bir dünya rekoru
46. Dünyanın En uzun tırnaklı bayanı:  ABD’de yaşayan Lee Redmond El tırnaklarının toplam uzunlugu 7 metre 51 santimetreyi bulan Amerikalı kadın, uzun tırnaklarından şikayetçi olmadığını söylüyor.

 

47. Dünyanın En büyük kamyonu:  Dünyanın en büyük kamyonu Terex Titan. 20 metrelik boyu ve 236 ton ağırlığı var. Ne varki bu ölçülerine ve arkadaki çift aksa rağmen taşıma kapasitesi 317 tonla sınırlıydı. GM’e bağlı Kanadalı bir şirket olan Terex araçtan sadece 1 tane üretmiş. Açık maden işletmelerinde kullanıldı ve şimdi British Columbia’nın Sparwood kasabasında sergileniyor. 
48.Dünyanın En zayıf insanı:  1977’de 83 yaşında öldüğünde sadece 15 kiloydu.
49. Dünyanın En iri çocuğu:  Adı bilinememekte 
50. Dünyanın En uzun adamı ve En kısa adamı:  Guinness Dünya Rekorlarına göre, dünyanın en uzun boylu adamı Moğolistanlı Xi Shun, boyundan memnun olduğunu söylemiş.  74.1 santimlik boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en kısa adamı 21 yaşındaki Çinli He Pingping, rekorlar kitabının Japonca baskısı için bu ülkeyi ziyaret etti. Dünyanın En Kısa Adamı’ belgesini alan sevimliliğiyle dikkatleri üzerine çekerken 2010 yılında hayatını kaybetti.
51. Dünyanın En şişman adamı:  Bir dönem 560 kilo ağırlığa ulaşan daha sonra perhizle yaklaşık 200 kilo kaybeden Meksikalı Manuel Uribe, dünyanın en şişman adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giriyor.
52. Dünyanın En büyük sosisi:   Realitatea televizyonu, Piteşti bölgesinde bir şirkette çalışan 20 kadar kişinin iki hafta boyunca 150 kilogramağırlığındaki bu sosisi hazırlamak için uğraştığını duyurdu. Guinness Rekorlar Kitabı yetkilisinin rekoru tasdik etmesinin ardından, dev sosisin pişirilerek Bükreşlilere dağıtılması bekleniyor. Yerel medyaya göre önceki… “En büyük sosis rekoru”, 200 metre uzunluğundaki sosisle Polonya’ya ait bulunuyor. 
53. Dünyanın En uzun boylu kadını:  Dünyanın en uzun boylu kadını 2 metre 36 santimlik Çinli Yao Defen’in ayakkabıları Almanya’da özel yapılıyor.
Vreden’de bir atölyesi olan George Wessels, Defen’e 57 numaralık bir yazlık sandalet ve iki çift kapalı ayakkabı hazırladı. Kendisine göre ayakkabı bulamayan Defen’i çok mutlu eden 1.82 boyundaki ayakkabıcı Wessels, Defen’in yanında küçücük kaldı. 34 yaşındaki Yao Defen, tam 200 kilo ağırlığında


54. Dünyanın En hızlı treni:  Çin’in demiryolu ulaştırmada teknolojik açıdan ulaştığı seviyenin en önemli göstergelerinden biri olan ve ülkenin finans ve ticaret merkezi Şanghay’ı Zhejiang eyaletinin en önemli şehirlerinden Hangzhou’ya bağlayan hızlı tren 31 ocak 2012 itibariyle hizmete girdi.

55. Dünyanın En alçak arabası:   İngiltere’de bir araba sevdalısı, dünyanın en alçak arabasını üretti. Yüksekliği sadece 48 cm  olan bu araba Guinness rekorlar kitabı’nda yer aldı.

56. Dünyanın En küçük silahı:   Kolleksiyoncular için The SwissMiniGun firması tarafından üretilen İsviçre yapımı mini Silah bir anahtarlık boyutunda olmasına rağmen yakın mesafeden oldukça tehlikeli olabiliyor.  Dünyanın en küçük çalışan silahı olarak kayıtlara geçen bu 6 mermi alan tabanca (altıpatlar) sadece5.5 cm uzunluğunda. Silah112 metre menzile sahip. Silahta kullanılan4.53 mm lik gerçek mermilerin namludan çıkış hızı 480km/saat. Bu silah yakından tehlikeli olmanın da ötesinde ölümcül olabiliyor. Paslanmaz çelikten üretilen silahın bedeli yaklaşık olarak 3.100 Euro.Özel spariş ile elmas işlemeli 18 ayar altın olarak da üretilebiliyor ve bedeli de yaklaşık 81.000 YTL’ye kadar çıkabiliyor. Silahın İngiltere’ye ithal edilmesi yasak İsviçre ve Avrupa’da ise alıcılar silahı elde edebilmek için polisten ruhsat almak zorundalar boyutuna rağmen bu silah diğerlerinden farklı bir muameleye tabi tutulmuyor
57. Dünyanın En iri kaplanı:   ‘liger(laygır)’ erkek aslanla dişi kaplanın ciftleştirilmesi sonucunda elde edilmiş hybrid türün adı. Adını ingilizce aslanın (li-on) ve kaplanın(ti-ger) isimlerinin kombinasyonuyla alıyor. İlginç olan tarafı şu ki bu kedi dünyadaki en buyuk kedi türünden (sibirya kaplanı;250 kg) bile daha büyük. Yetişkin bir aslanın 3 katı ağırlığa sahip(500 kg). Anlayacağınız Anne ve babasını bile geçmiş!
58. Dünyanın En büyük yengeci:  ↑ Aşağıdaki resimde fakat nerede yaşadığı konusunda araştırmalarda bulamadım!
59. Dünyanın En korkunç köpeği:  Aşağıdaki resimde fakat nerede yaşadığı konusunda araştırmalarda bulamadım!
60. Dünyanın En eski futbol topu:  Hamburg’daki Stirling’s Smith Müzesi’nde sergilenecek olan futbol topu İskoçya Kraliçesi Mary’nin hazinesine ait bir müzede tutuluyor
61. Dünyanın En büyük gitarı: : ↑ Aşağıdaki resimde fakat nerede olduğu ve nerede satıldığı konusunda araştırmalarda bulamadım!
62. Dünyanın En büyük baseball sopası:  Aşağıdaki resimde fakat nerede olduğu ve nerede satıldığı konusunda araştırmalarda bulamadım!
63. Dünyanın En büyük sosisi: ↑ Aşağıdaki resimde fakat nerede olduğu konusunda araştırmalarda bulamadım!
64. Dünyanın En küçük balığı:  Boyutu bir ‘sivrisinek’ kadar; sazan ile de akrabalığı var…Dünyada bugüne dek keşfedilen en küçük balık, Paedocypris balığının yetişkinleri, yalnızca 7,9 milimetre boyuna ulaşabiliyor. İnce ve şeffaf görünümlü bu balık, turbalı bataklıkların bol asitli sularında yaşıyor. Sazanın uzak bir akrabası olan balık, planktonla besleniyor.Ancak İngiltere’deki Kraliyet Akademisi’nin bir dergisinde yayımlanan makaleye göre geleceği pek parlak görünmüyor.Bataklıkların tarlaya çevrilmek üzere kurutulması, ormanların kereste için kesilmesi ve yangınlar yüzünden yaşama alanları hızla tükeniyor.Bu balıklar çok küçük oldukları için bugüne dek en zor koşullarda bile hayatta kalabilmiş.
Örneğin büyük kuraklık dönemlerinde, bataklığın kurumamış az sayıdaki bölgesine çekilebiliyorlar.
Paedocyprisler küçük kalabilmek için diğer yetişkin balıklarda görülen pekçok özellikten vazgeçmiş.
Örneğin beyinlerinin etrafında kemik dokusu yok. Dişileri, çok az sayıda yumurta taşıyabiliyor. Bu nedenle erkekler, yumurtaları tek tek döllüyor
65. Dünyanın En zehirli hayvanı:  O kimseyi ısırmıyor, O kimseyi sokmuyor. Ama zehiri ( Batrachotoxin ) bilinen en etkili zehirden bile 250 kat daha güçlü.Ve tüm vücudunu kaplıyor. Onu ellediğiniz anda bile felç geçirebiliyorsunuz 8230; Eğer kazayla yutarsanız ölüm sizi 1 dakikadan daha az bir zamanda buluyor
Phyllobates Terribilis Kolombiyada yaşıyor
Neredeyse tüm vücudu zehirden yapılmış
2 Cm. boyunda
Ellediğiniz anda cildinin üzerindeki 400 ayrı alkali zehir derinize yayılıyor
Eğer zehir kana karışırsa ölüm 1 dakikadan daha az zamanda geliyor
Tek bir kurbağanın üzerindeki zehirle 30.000 fareyi yada 150 insanı aynı anda öldürmek mümkün. 
66- Dünyanın En yüksekteki salıncağı: ↑ Dünyanın en yüksek salıncağı Çin’de kuruldu         
Harbin kentindeki bir TV istasyonunun 215 metre yükseklikteki katında kurulan salıncak için yerel gazeteler, “Cesur insanlar için” yorumunu yaptı 
Rekor yükseklikteki salıncağı denemeye cesaret edenler ise, muhteşem bir manzara önünde sallandı 
Salıncağın kurulduğu kulenin, Ukrayna’nın Kiev kentindekinden sonra, Dünya’nın en yüksek ikinci çelik kulesi olduğu açıklandı
malenkiy-0019
67- Dünyanın En kısa ve sıska adamı: ↑ Nepal’de yaşayan ve dünyanın en kısa ve sıska adamı seçilen Chandra Bahadur 72 yaşında. Guinnes rekorlar kitabına girmeyi başarabilen Chandra Bahadur halinden çok hoşnut gözüküyor. En kısa ve sıska olmasına rağmen çok sağlıklı. Chandra Bahadur, bilimsel araştırmalar da  70 yaşına kadar yaşayabilen kısa boylu insanlar hakkındaki bilginin yanlış olduğunu kanıtladı. Dangi’den önce dünyanın en kısa adamı 74.1 cm’le  Hi pingping’e aitti. Şimdi ise 52 cm boyuyla bu rekorun sahibi Chandra Bahadır oldu.
Önemli bir not: Guinnes rekorlar kitabı sürekli güncellendiğinden dolayı güncelleri düzeltmeye  vakit bulamayabiliyorum, sizden ricam varsa bir eksik ve güncelleme yorumlarda belirtiniz yorumunuz görüldüğü takdirde anında bilgileri güncellemiş olacağım. Çok teşekkür ederim.Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun inşallah.

Benzer yazılarEtiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar(19)
 1. TOLGA KARATOPRAK Aralık 24, 2012

  😆 😆 😆 😆 😆 😛 😛 😛 😳 😳 😳 😳 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

 2. NURCAN TARHAN Aralık 24, 2012

  SÜPERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

 3. Çok güzel Ocak 27, 2013

  😯 😯 😯 😯 😯 😛 😛 😛 😛 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 4. Nuri Ocak 27, 2013

  😛 😛 😛 😛 😛 😎 😎 😎 😯 😯 😯 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 5. ece Haziran 17, 2013

  çok güzel bir site ama o 7 metre olan tırnakları görünce miden kalktı. 😈 😳 😀 😮 😯 😕 😎 😆 ➡ 💡 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  • admin Haziran 17, 2013

   Sitemizi beğendiğiniz için çok teşekkür ederiz… Evet o 7 metre olan tırnaklar çok kötü gözüküyor nasıl taşıyor o tırnakları kendi kendine işkence yapıyor o kadın. 🙂

 6. dsaf Ekim 31, 2013

  Dünyanın en şişman erkeği olan Jon Brower Minnoch,1983’te 42 yaşında öldüğünde 635 kiloydu.

 7. seVGiii Kasım 20, 2013

  VAaayyY ❓ 😛 🙁 👿 ❗ 🙂 😳 😀 😮 😯 😕 😎 😆 😡 😈 :roll: 😉 💡 ➡ 😐 😥 :mrgreen:

 8. adnan demir Ocak 16, 2014

  dünyanın en küçük adamı ping ping’in ölümü 1940 değil…doğumu. 13 Temmuz 1988 – ölümü. 13 Mart 2010’dur

  • admin Ocak 18, 2014

   Sayın Adnan bey, yorumunuzdan ve verdiğiniz düzeltmeden dolayı çok teşekkür ederiz. Yazımız güncellenmiştir.:)

 9. yusufcan Nisan 9, 2014

  cok cirkinler bunlar ya


Sen de Yorumla!