Duanın MÜTHİŞ ÖNEMİ

Duanın MÜTHİŞ ÖNEMİ

Duaya belki bazı zaman ihtiyaç duyduğumuzu zannettiğimiz belki de her zaman duaya ihtiyaç duyduğumuzu hissettiğimiz duanın müthiş önemini merak ettiğimiz olmuştur. Şahsen ben merak ettim o yüzden sizlere sunmak istedim.

NOT: Aşağıda yazmış olduğum makalenin video hali yukarıdadır.

Hepimiz önemli bir ihtiyacımız olduğunda yahut  başımız sıkıştığında kimsenin yardım edemeyeceğini anladığımızda tek sığınağımız dua olur. Çünkü biliriz ki hiç kimse yardım etmese bile Allah yardım eder ve yardım edecek vesileler gönderir.

Başta Türkçede kullandığımız Dua kelimesi aslında Arapçadır. Mana olarak Allah’a yalvarmak ve dilekte bulunmak gibi anlamlara gelmektedir. Dua hepimiz için bebeklikten hatta anne karnındayken bile ihtiyacımız olan tek ve önemli aracıdır. Zira bizler anne karnındayken sağlıklı gelişmemiz için bazı vitaminlere ihtiyaç duyduğumuzda ve o vitaminleri karşılayacak olan meyvenin yahut sebzenin ismini bilemediğimizden ve söyleyemediğimizden dolayı ihtiyacımızı duyacak birini ararız işte o zaman bizim ihtiyacımızı yalnızca Allah-u Teâla duyar. Ve öylece anneye ilham eder ve annenin canı bir anda hormonal salgı yoluyla vitamin ihtiyacımızı giderecek olan bir meyveyi yahut sebzeyi canı çeker. Annenin canı çektiği meyveyi yahut sebzeyi bir şekilde tedarik edip afiyetle yer öylece anne karnındayken ihtiyacımız olan vitaminler karşılanmış olur.

Allah-u Teâla Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmuştur “Rabbimiz, şüphesiz Sen, bizim saklı tuttuklarımızı da, açığa vurduklarımızı da bilirsin. Yerde ve gökte hiçbir şey Allah’a gizli kalmaz. İbrahim Süresi 38. Ayet

Peki ya kuşları düşünelim. Yuva yapma konusunda canlılardan en ustaları kuşlardır. Ve hiçbir öğrenim görmeyen bu kuşlar nasıl olurda şaşırmadan yanılmadan kusursuz bir şekilde yuva yaparlar. Ve bir kuş sırf yuva yapımı için tüy, sarmaşık, çamur ve yaprak gibi çeşitli malzemeleri farklı farklı yerlerden toplayıp yuva yapma zahmetine girerler. Peki, neden mi bu kadar zahmete katlanıyorlar? Çünkü yumurtaların ve yumurtadan çıkacak olan yavrularının son derece savunmasız olduğunu bildiklerinden dolayıdırlar. Peki, nasıl biliyorlar ve kim bu yumurtaların korunması gerektiğini kuşa bildiriyor? Bildiğimiz üzere yumurta konuşamaz ve ihtiyacını söyleyemez ama Allah onun ihtiyacını bilir ve o yüzden başından beri Allah-u Teâla kuşa yuva yapma ve malzemeleri bulma içgüdüsü vermiştir. Öylece kuşta yuva yapımını hiçbir öğrenim görmeden Allah’ın verdiği içgüdüyle malzemeleri çeşitli yerlerden bulup yumurtadan çıkacak yavruları için muhteşem bir yuva hazırlar.

 

Evet bu örneklerle duanın müthiş önemine değinmek istedim umarım yararlı olmuşumdur.
(Duanın müthiş önemi hakkında örnekler ciddi anlamda çoktur ve geliştirilebilecek düzeydedir. O yüzden şuan yalnızca iki örneğe değinmek istedim)

Lütfen yeni videolarımdan ilk olarak haberdar olmak istiyorsanız youtube kanalıma abone olmayı unutmayın.

Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun…

ABONE OLMAK İÇİN TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.