Dostluğun Önemi Hakkında | Ömer Faruk KURAL

Ömer Faruk KURAL

Dostluğun Önemi

  • Konu Hakkında ;

Dostluğun Önemi Nedir?

Belkide birçoğumuz dost aramışızdır çünkü dost bu hayatta en iyi yoldaşımız olacak kişidir. Dostluğun önemini burada anlatmaya çalıştım umarım yararlı olurum 🙂 Ha bu arada dilerseniz yukarıda videoyu izleyerek görsel deryanın içine dalabilirsiniz 😉 

Dilerseniz de dostluğun önemini aşağıdan okuyabilirsiniz 🙂
Dostluk bu dünyada en değerli ve en kıymetli unsurlardan biridir. Zira dostluk her hangi bir çıkar gözetmeksizin iyi ve kötü gününüzde yanınızda olan ve sizle çıkarsızca samimi olan bir kişidir. Ve buda hayatta en önemli değerlerden biridir.

Başta Dost kelimesinin kökeni Farsçadır, anlam olarak Arkadaş ve Yâr gibi anlamlara gelmektedir.

Hayatta iki tür dost vardır. Bunlardan biri gerçek dost, diğeri ise dost gibi görünen ancak gerçekte sahte dost olan kişilerdir. Gerçek dost sizi asla herhangi bir çıkar uğruna satmaz çünkü bu durum dostluğun zıttıdır. İnsanlar sırf çıkar uğruna maalesef gerçek dost kılığına bürünmektedir ve bu günümüzde artış göstermektedir.

Hepimiz elbette, gün gelir hastalanırız ve yatağa düşeriz işte bu sırada gerçek dostunuz yanınızda olan yahut uzakta olup yanınızda olmasa bile hal ve hatırınızı soran ve sizin için bolca dua eden kişilerdir. Ayrıca dost dediğimiz kişiler birçok yönde uyumlu olduğumuz ki her zaman için geçerli olmamakla birlikte onlarla konuştuğunuzda sanki rahat ve huzurlu hissediyormuş gibi hissine kapıldığımız kişilerdir. Aslında bunun nedeni bilinçaltınız dostunuzdan bir zarar gelmeyeceğini öylece zaten insanında kendine zarar vermediğinden dolayı dostunuzu sizden bir parça gibi görmenizi sağlar. Ve bu sebepten dolayı dostunuzun yanında rahat ve huzurlu hissediyor hissine kapılırız ve bu çok normaldir.

Birçoğumuzun belki birçok arkadaşı olabilir ancak dost başkadır az önce de dediğim gibi dostunuzun yanında rahat ve huzurlu hissediyor hissine kapılırız. Normalde diğer arkadaşlarda bu durumun olması çok az bir ihtimaldir eğer bu ihtimaller varsa zaten o kişi dostunuzdur. Ve dost dediğimiz bir kişiyle sınırlandırılamaz. Ancak çok fazla dostu olanların çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Hz. Muhammed (s.a.v) dostluk hakkında şöyle buyurmuştur: Dostunu severken ölçülü sev. Belki bir gün düşmanın olur. Düşmanına da dargınlığında ölçülü ol ki bir gün gelir dost olursun sonra da yaptığına pişman olursun. Kaynak:Tirmizi, Birr ve’s-Sıla 60, Ravi: Ebu Hüreyre

Evet, gördüğümüz gibi dostluğun önemi çoktur bu videoda sizlere dostluğun önemini hatırlatmaya çalıştım umarım yararlı olmuşumdur.

Eğer videomu beğendiyseniz paylaşarak bana destek olabilirsiniz. Yorumlarınız benim için çok değerli olup her birine cevap vermekteyim.

Yeni videolarımdan ilk olarak haberdar olmak için lütfen ok işaretinde gösterilen abone ol butonuna tıklayınız.

Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun…

Benzer yazılarEtiketler : , , ,

Sen de Yorumla!

En Son Yorumlar
R. Alanı
Youtube Kanalıma Abone Olun :)

En Son Yorumlar