Abdest Şükür Namazı | Ömer Faruk KURAL

Ömer Faruk KURAL

Abdest Şükür Namazı

Abdest aldıktan sonra kılınan namaz
  • Konu Hakkında ;

Soru:
Selamun Aleykum, aklıma takılan bir soru var. Abdest şükür namazı ne için kılınır ve nasıl kılınır? Kılmaya nasıl niyet edilir? Ve son olarak Kaynağı nedir ve kaç rekattır?

Abdest aldıktan sonra kılınan namaz

Şükür Namazı

Cevap:
Aleykum Selam kardeşim, öncelikle sana abdest ve şükür namazının faziletinden bahsedeyim. Abdest Şükür namazı abdest veya gusül alındıktan sonra vakit ve zaman müsaitse, abdest ıslaklığı yaşı kuruyacak kadar bir zaman geçmeden iki rekat namaz kılınması çok faziletli olduğu  söylenmiştir.
Ne için kılınır? Aslında abdest veya gusül aldıktan sonraki huzur nimetine kavuşmanın bir şükür ifadesidir. Zira abdest almak Allah’a yaklaştırıcı bir ibadettir, istikameti ise namazdır.
Kaynağı nedir ve kaç rekattır?
Kaniatın efendisi Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz şöyle buyurmuştur:  “Her kim şu benim aldığım gibi abdest alır ve aklından bir şey geçirmeyerek iki rekat namaz kılarsa geçmiş günahları af olunurKaynak: (Buhari, Vudû, 14)
Kılmaya nasıl niyet edilir?
Niyet içten olarak “Niyet ettim Allah rızası için abdest şükür namazı kılmaya” denir. Ancak niyet konusunu detaylıca araştırırsak niyetimiz zaten şükür namazı kılmaya ise dille ifade etmemize gerek yoktur zira yüce Allah gizli ve açık niyetlerimizin hepsini bilir.

            İlgili nafile namazları bakınız…                Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun

Benzer yazılarEtiketler : , , , ,
Yorumlar(2)
  1. Ömer Erinç Ocak 28, 2015

    Şükür namazlarını araştırırken sitenize denk geldim, abdest şükür namazını ilk defa duydum sanırım abdest aldığımızda günahlardan arındığımız için şükür namazı kılmamız gerekiyor.

  2. Kadir erol Ağustos 9, 2017

    Ikinci namazından sonra abdest şükür namazı kılınır mı


Sen de Yorumla!
R. Alanı
Youtube Kanalıma Abone Olun :)